Witajcie na moim blogu.

Cieszę się że tu trafiliście. Czy to z namysłem czy przez przypadek, mam nadzieję że to co tu zobaczycie choć troszeczkę sprawi wam przyjemność, badź w jakikolwiek sposób zainspiruje do tworzenia czegokolwiek :)

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz tu ślad swoich odwiedzin.

sobota, 12 maja 2012

POSTCROSSING c.d. Białoruś - Minsk

Kolejna karteczka z Białorusi.
To już trzecia z tego kraju.

A jakie piękne znaczki...
chcecie je zobaczyć..??? to zapraszam na mój drugi blog >>TUTAJ<< 

Karteczka przebyła dystans 674 km (419 miles)
i na dodatek nadawca napisał do mnie w języku polskim :))


Kartka przedstawia Plac Niepodległości w Mińsku

"Plac Niepodległości (biał. Пло́шча Незалежнасці, Płošča Niezaležnasci) – centralny i największy plac Mińska, stolicy Białorusi, położony w rejonie moskiewskim.

Wokół placu znajdują się ważne instytucje: Dom Rządowy, Miński Miejski Komitet Wykonawczy, Białoruski Uniwersytet Państwowy, Białoruski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Maksima Tanka, hotel "Mińsk", Poczta Główna, zarząd Mińskiego Metra, a także Kościół św. Szymona i św. Heleny zwany Czerwonym Kościołem oraz pomnik Włodzimierza Lenina. W części podziemnej placu znajduje się 3-poziomowe centrum handlowe "Stolica" i 4-poziomowy parking na 500 stanowisk.

Na placu znajduje się wyjście ze stacji metra "Plac Lenina".

Na placu znajduje się rzeźba "Architekt" autorstwa Uładzimira Żbanaua.


HISTORIA:


Plac zaczęto zabudowywać na początku lat 30. XX w., wg projektu architekta Josifa Łangbarda, jako główny plac stolicy. Początkowo nosił nazwę placu Lenina. Zbudowano wówczas przy nim Dom Rządowy Białoruskiej SRR wraz ze stojącym przed nim pomnikiem Lenina. Od 1934 na placu zaczęły odbywać się parady Armii Czerwonej.

W czasie niemieckiej okupacji pomnik został zniszczony, jednak odbudowano go w 1945. Dom Rządu i Czerwony Kościół to jedne z niewielu budynków Mińska nie zniszczonych w czasie II wojny światowej.

Po wojnie plac Lenina zabudowywany był wg nowego planu generalnego Mińska. Od niego zaczynała się główna ulica stolicy – prospekt Stalina (późniejszy Leniński, Franciszka Skaryny, a obecnie Niepodległości). Jednocześnie funkcję głównego placu miasta przejął plac Centralny, na którym od lat 50. odbywały się parady i demonstracje. W latach 60. plac Lenina przyjął ostateczny kształt prostokąta o bokach 450×160 m, a wokół niego zorganizowano okrężny ruch pojazdów. Znalazły się na nim parking i skwer. Od 1984, wraz z początkiem budowy Pałacu Republiki na placu Październikowym (dawnym Centralnym), plac Lenina znowu stał się miejscem organizowania demonstracji.

W 1991 nazwę placu zmieniono na plac Niepodległości. W latach 2002–2006 plac został przebudowany. Poprawiono ruch samochodowy, a pod ziemią wybudowano centrum handlowe "Stolica" i parking. Część naziemna placu stała się strefą wypoczynku ze świetlno–muzyczną fontanną."


-żródło WIKIPEDIA

7 komentarzy:

 1. Fajnie tak dostawać kartki z całego świata, ale też trzeba trochę trudu w to włożyć wysyłając je samemu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli chcemy zapoznać się z miejscem skąd przyszły karteczki, nie jest to wcale trudne,. Przybliża bardzo osobę która tą karteczka wysłała;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wikipedia bardzo poprawna politycznie, ale nie będę się rozpisywac, bo to nie tego rodzaju blog. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna śliczna kartka :)

  hiperbola@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Kre-Akcja - hehe.. czyżby coś było nie tak z tym tekstem.. Powiem szczerze że nie chciało mi się pisać tego swoimi słowami.. dlatego skopiowałam i podałam źródło. No ale notka o miejscu to tak informacyjnie tylko. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniale dostać taką karteczkę,piękna:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna karteczka.Fajnie jest poznawać świat.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa.
Zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...